بهترین رژیم های کاهش وزن و سلامتی [۱۴۰۲]

بهترین رژیم های کاهش وزن 1402

۴.۹/۵ - (۲۰ امتیاز)

بهترین رژیم کاهش وزن در سال ۱۴۰۲

بسیاری از رژیم های غذایی مزایایی فراتر از کاهش وزن دارند. بهترین برنامه ها برای کاهش وزن نیز سلامت کلی شما را بهبود می بخشد. بزرگترین چالش این است که چیزی را پیدا کنید که برای شما مفید باشد رژیم غذایی فقط برای کاهش وزن نیست. در حالی که تغییر رژیم غذایی می تواند یکی از بهترین راه ها برای کاهش وزن باشد، می تواند دروازه ای برای بهبود عادات، تمرکز بر سلامتی و داشتن یک سبک زندگی فعال تر باشد. با این حال، تعداد زیاد برنامه های غذایی موجود ممکن است شروع را دشوار کند. رژیم های غذایی مختلف برای افراد مختلف مناسب تر، پایدارتر و موثرتر خواهند بود. در این مقاله از بلاگ آپیلنس، بهترین کلینیک زیبایی کرج به معرفی ۸ روش غذایی عالی برای رسیدن به وزن دلخواه و سلامتی بدن می پردازیم، با ما همراه باشید.

کلینیک زیبایی کرج

هدف از گرفتن رژیم غذایی چیست؟

هدف برخی از رژیم ها کاهش اشتهای شما برای کاهش مصرف غذا است، در حالی که برخی دیگر توصیه می کنند مصرف کالری و کربوهیدرات یا چربی را محدود کنید. برخی به جای محدود کردن برخی غذاها، بیشتر بر روی برخی الگوهای غذایی و تغییرات سبک زندگی تمرکز می کنند. علاوه بر این، بسیاری از آن ها مزایای سلامتی را ارائه می دهند که فراتر از کاهش وزن است. در اینجا ۹ مورد بهترین برنامه غذایی برای کمک به بهبود سلامت کلی خود آورده شده است که امیدواریم مطالعه آن برای شما مفید باشد.

پیشنهاد آپیلنس: معرفی بهترین مرکز لاغری در کرج 

۱. رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای از دیرباز به عنوان استاندارد طلایی برای تغذیه، پیشگیری از بیماری، سلامتی و طول عمر در نظر گرفته شده است. این بر اساس مزایای تغذیه و پایداری آن است. رژیم غذایی مدیترانه ای بر اساس غذاهایی است که مردم کشورهایی مانند ایتالیا و یونان به طور سنتی مصرف می کردند. سرشار از:

 • سبزیجات
 • میوه ها
 • غلات کامل
 • ماهی
 • آجیل
 • عدس
 • روغن زیتون

در سبک غذایی مدیترانه ای غذاهایی مانند مرغ، تخم مرغ و لبنیات باید در حد اعتدال مصرف شوند و گوشت قرمز محدود است. علاوه بر این، رژیم غذایی مدیترانه ای محدودیت هایی دارد از جمله:

 • غلات تصفیه شده
 • چربی های ترانس
 • گوشت های فرآوری شده
 • شکر اضافه شده
 • سایر غذاهای بسیار فرآوری شده

فواید سلامتی سبک مدیترانه ای

تاکید این رژیم غذایی بر روی غذاهای کم فرآوری شده و گیاهان با کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن و افزایش امید به زندگی مرتبط است. مطالعات همچنین نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای اثر پیشگیرانه ای در برابر برخی سرطان ها دارد. اگرچه این سبک غذایی برای کاهش خطر بیماری قلبی طراحی شده است، اما مطالعات متعدد نشان می دهد که الگوی غذایی گیاهی و چربی غیراشباع بالای آن نیز می تواند به کاهش وزن کمک کند.

رژیم غذایی مدیترانه ای

کاهش وزن با رژیم مدیترانه ای

یک بررسی علمی با تجزیه و تحلیل پنج مطالعه مختلف نشان داد که در مقایسه با رژیم غذایی کم چرب، رژیم مدیترانه ای منجر به کاهش وزن بیشتر پس از یک سال می شود. در مقایسه با رژیم کم کربوهیدرات، نتایج مشابهی برای کاهش وزن ایجاد کرد. یک مطالعه بر روی بیش از ۵۰۰ بزرگسال در طول ۱۲ ماه نشان داد که پیروی بیشتر از رژیم مدیترانه ای با احتمال دو برابر کاهش وزن مرتبط است. علاوه بر این، رژیم غذایی مدیترانه ای خوردن مقدار زیادی از غذاهای غنی از آنتی اکسیدان را تشویق می کند، که ممکن است با خنثی کردن رادیکال های آزاد به مبارزه با التهاب و استرس اکسیداتیو کمک کند.

سایر مزایای سبک غذایی مدیترانه ای

مطالعات اخیر همچنین نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه ای با کاهش خطر اختلالات روانی، از جمله زوال شناختی و افسردگی مرتبط است. خوردن گوشت کمتر نیز با رژیم غذایی پایدارتر برای سیاره زمین همراه است.

فرصت را از دست ندهید: هایفوتراپی در کرج فقط ۱.۵ میلیون تومان

معایب رژیم مدیترانه ای

از آنجایی که رژیم مدیترانه ای تاکید زیادی بر محصولات لبنی ندارد، مهم است که مطمئن شوید که همچنان کلسیم و ویتامین D کافی در رژیم غذایی خود دریافت می کنید.

رژیم غذایی مدیترانه ای بر خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، ماهی و روغن های سالم تاکید دارد و در عین حال غذاهای تصفیه شده و بسیار فرآوری شده را محدود می کند.

۲. رژیم غذایی DASH

رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون بالا، یا DASH، یک برنامه غذایی است که برای کمک به درمان یا پیشگیری از فشار خون بالا، که از نظر بالینی به عنوان فشار خون بالا شناخته می شود، طراحی شده است. این روش بر خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و گوشت بدون چربی تاکید دارد. نمک، گوشت قرمز، قندهای اضافه شده و چربی آن کم است. در حالی که رژیم DASH یک رژیم کاهش وزن نیست، بسیاری از افراد گزارش می دهند که وزن خود را کاهش داده اند.

سبک غذایی دش چطور کار می کند؟

رژیم دش وعده های خاصی از گروه های غذایی مختلف را توصیه می کند. تعداد وعده هایی که تشویق به خوردن می شوید به کالری دریافتی روزانه شما بستگی دارد. به عنوان مثال، هر روز یک فرد معمولی که از رژیم DASH استفاده می کند حدوداً غذا می خورد:

 • پنج وعده سبزیجات
 • پنج وعده میوه
 • هفت وعده کربوهیدرات سالم مانند غلات کامل
 • دو وعده لبنیات کم چرب
 • دو وعده یا کمتر از گوشت بدون چربی

علاوه بر این، مصرف آجیل و دانه ها دو تا سه بار در هفته توصیه می شود.

فواید سلامتی سبک غذایی دش

مطالعات نشان داده است که رژیم دش سطح فشار خون و چندین عامل خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. همچنین، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه و کولورکتال کمک کند. رژیم DASH همچنین می تواند به کاهش وزن کمک کند. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل ۱۳ مطالعه نشان داد که افرادی که از DASH استفاده می‌کردند در مدت ۸ تا ۲۴ هفته وزن بیشتری نسبت به افرادی که رژیم غذایی کنترلی داشتند از دست دادند.

بهترین فرصت لاغری: رفع چربی موضعی با لیزر لیپولیز

مطالعه دیگری در بزرگسالان مبتلا به چاقی بیش از ۱۲ هفته نشان داد که DASH به کاهش وزن کل بدن، درصد چربی بدن و توده چربی مطلق در شرکت کنندگان در مطالعه کمک کرد و در عین حال قدرت عضلانی را حفظ کرد.

مزایای دیگر سبک غذایی دش

علاوه بر کاهش وزن، رژیم DASH ممکن است به مبارزه با علائم افسردگی کمک کند. یک مطالعه مقایسه ای بیش از ۸ سال نشان داد که حتی پایبندی متوسط به رژیم غذایی DASH با کاهش خطر افسردگی مرتبط است.

معایب روش غذایی دش

در حالی که DASH ممکن است به کاهش وزن و کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون کمک کند، شواهد متفاوتی در مورد مصرف نمک و فشار خون وجود دارد. خوردن خیلی کم نمک با افزایش مقاومت به انسولین مرتبط است و رژیم کم سدیم انتخاب مناسبی برای همه نیست. یک رژیم کم سدیم مانند DASH بیشتر برای افراد مبتلا به فشار خون بالا یا سایر شرایط سلامتی که از محدودیت سدیم سود می برند یا به آن نیاز دارند، مناسب تر است. تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است تا بفهمیم چگونه رژیم کم سدیم می تواند بر مقاومت به انسولین در افراد بدون فشار خون تاثیر بگذارد.

رژیم DASH یک روش کم نمک است که نشان داده شده است به کاهش وزن کمک می کند.

مطالعات همچنین آن را با مزایای اضافی برای قلب و کاهش خطر سایر بیماری‌های مزمن مرتبط دانسته‌اند.

۳. رژیم غذایی گیاهی و انعطاف پذیر

گیاهخواری محبوب ترین نسخه های رژیم های غذایی هستند که محصولات حیوانی را به دلایل بهداشتی، اخلاقی و محیطی محدود می کنند. با این حال، رژیم های گیاهی انعطاف پذیرتری نیز وجود دارد، مانند رژیم غذایی انعطاف پذیر. این یک سبک غذایی گیاهی است که به شما اجازه می دهد محصولات حیوانی را در حد اعتدال مصرف کنید.

روش کار رژیم گیاهخواری چیست؟

رژیم های گیاهخواری معمولی، انواع گوشت را محدود می کنند اما محصولات لبنی را مجاز می دانند. رژیم های معمولی وگان تمام محصولات حیوانی، از جمله لبنیات، کره و گاهی اوقات دیگر محصولات جانبی مانند عسل را محدود می کند. برنامه غذایی انعطاف پذیر قوانین یا توصیه های مشخصی در مورد کالری و درشت مغذی ها ندارد، بنابراین بیشتر یک سبک زندگی در نظر گرفته می شود تا یک رژیم. اصول آن عبارتند از:

 • مصرف پروتئین از گیاهان به جای حیوانات
 • خوردن بیشتر میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل
 • خوردن کمترین فرآوری شده و طبیعی ترین اشکال غذاها
 • محدود کردن قند و شیرینی

فواید سلامتی رژیم گیاه خواری

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که رژیم‌های غذایی مبتنی بر گیاه می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن از جمله بهبود نشانگرهای سلامت متابولیک، کاهش فشار خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهند. آنها همچنین می توانند به کاهش وزن شما کمک کنند. همچنین نشان داده شده است که رژیم های غذایی انعطاف پذیر خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد و سلامت متابولیک و فشار خون را بهبود می بخشد، به علاوه ممکن است فواید کاهش وزن خود را داشته باشد.

همچنین ببنید: لاغری موضعی با کربوکسی تراپی در کرج

سایر مزایای گیاهخواری

برای کسانی که به دنبال یک سبک زندگی پایدار هستند، کاهش مصرف گوشت می تواند انتشار گازهای گلخانه ای، جنگل زدایی و تخریب خاک را نیز کاهش دهد.

معایب رژیم گیاه خواری

حفظ الگوهای غذایی مبتنی بر گیاه مانند گیاهخواری گاهی اوقات ممکن است دشوار باشد و ممکن است محدود کننده باشد، به خصوص اگر از سبک غذا خوردن مبتنی بر گوشت استفاده کنید. بنابراین این ها می توانند برای برخی افراد احساس محدودیت کنند.

رژیم‌های گیاهی می‌توانند مزایای سلامتی واقعی داشته باشند، مانند کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و کلسترول بالا.

رژیم غذایی انعطاف پذیر نسخه ای کمتر سختگیرانه از رژیم غذایی گیاهی است که حداقل مصرف گوشت و محصولات حیوانی را امکان پذیر می کند.

۴. رژیم ترکیبی MIND

رژیم غذایی مدیترانه-DASH برای تاخیر عصبی (MIND) جنبه های رژیم مدیترانه ای و DASH را ترکیب می کند تا یک الگوی غذایی ایجاد کند که بر سلامت مغز تمرکز دارد.

رژیم ترکیبی دش-مدیتررانه ای چگونه کار می کند؟

مانند رژیم غذایی انعطاف پذیر، رژیم غذایی MIND برنامه غذایی دقیقی ندارد، اما در عوض خوردن ۱۰ غذای خاص با فواید سلامت مغز را تشویق می کند.

در هفته، MIND شامل خوردن این موارد است:

 • شش وعده یا بیشتر سبزیجات سبز رنگ
 • یک وعده سبزیجات غیر نشاسته ای
 • پنج وعده یا بیشتر آجیل

سایر غذاهایی که چندین بار در هفته آن را تشویق می کند عبارتند از:

 • انواع توت ها
 • لوبیا
 • روغن زیتون
 • غلات کامل
 • ماهی
 • طیور

فواید سلامتی رژیم ترکیبی

تحقیقات نشان می دهد که رژیم MIND ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را در افراد کاهش دهد و مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی MIND برای بهبود شناخت نسبت به سایر رژیم های غذایی غنی از گیاه برتری دارد. تحقیقات همچنین نشان می دهد که رژیم غذایی مایند می تواند به کند کردن زوال شناختی و بهبود انعطاف پذیری در افراد مسن کمک کند. همچنین ممکن است به تاخیر در شروع اختلال حرکتی بیماری پارکینسون کمک کند. تحقیقات کمی در مورد رژیم غذایی MIND و کاهش وزن وجود دارد. با این حال، از آنجایی که ترکیبی از دو رژیم غذایی است که باعث کاهش وزن می شود، این سبک غذایی ممکن است به کاهش وزن نیز کمک کند.

پیشنهاد ویژه آپیلنس: لیزر موهای زائد فول بادی با کمترین قیمت

یکی از راه هایی که می تواند به کاهش وزن کمک کند این است که مصرف غذاهایی مانند:

 • کره
 • پنیر
 • گوشت قرمز
 • غذای سرخ شده
 • شیرینی ها

با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد ارتباط این رژیم غذایی و کاهش وزن باید انجام شود.

رژیم غذایی MIND جنبه هایی از رژیم غذایی مدیترانه ای و DASH را ترکیب می کند و ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل کمک کند.

۵. رژیم WW شمارش وعده های غذایی

شمارش وعده ها یا رژیم WW، که قبلا Weight Watchers بود، یکی از محبوب ترین برنامه های کاهش وزن در سراسر جهان است. در حالی که هیچ گروه غذایی را محدود نمی کند، افرادی که در برنامه WW هستند باید در تعداد امتیازات روزانه خود غذا بخورند تا به آنها کمک کند به وزن ایده آل خود برسند.

شمارش وعده غذایی چگونه کار می کند؟

WW یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که بسته به کالری، چربی و محتوای فیبر به غذاها و نوشیدنی‌های مختلف یک ارزش اختصاص می‌دهد. همانطور که برای رسیدن به وزن مورد نظر خود کار می کنید، باید در حد مجاز امتیاز روزانه خود بمانید.

فواید سلامتی این روش

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که برنامه WW می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. به عنوان مثال، بررسی ۴۵ مطالعه نشان داد افرادی که از رژیم غذایی WW پیروی می کردند ۲.۶٪ بیشتر از افرادی که مشاوره استاندارد دریافت کردند وزن کم کردند. علاوه بر این، افرادی که این برنامه‌ را دنبال می‌کنند، در مقایسه با افرادی که از رژیم‌های دیگر پیروی می‌کنند، پس از چندین سال در کاهش وزن موفق‌تر هستند.

معایب این روش

در حالی که امکان انعطاف پذیری را فراهم می کند، WW بسته به طرح اشتراک و مدت زمانی که قصد دارید آن را دنبال کنید می تواند پرهزینه باشد. مطالعات نشان می دهد که ممکن است تا ۵۲ هفته طول بکشد تا کاهش وزن و مزایای بالینی قابل توجهی ایجاد شود. علاوه بر این، اگر رژیم‌های غذایی غذاهای ناسالم را انتخاب کنند، انعطاف‌پذیری آن می‌تواند افت کند. مطالعات نشان می دهد که برای کاهش وزن طولانی مدت موثر و بسیار انعطاف پذیر است.

۶. روزه متناوب یا فستینگ

روزه متناوب یک استراتژی غذایی است که بین دوره های روزه داری و غذا خوردن چرخه می شود. اشکال مختلفی وجود دارد، از جمله روش ۱۶/۸، که شامل محدود کردن کالری دریافتی شما به ۸ ساعت در روز است. روش ۵:۲ نیز وجود دارد که مصرف کالری روزانه شما را به ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری دو بار در هفته محدود می کند. در حالی که در درجه اول به عنوان یک رژیم غذایی برای کاهش وزن شناخته می شود، روزه متناوب ممکن است فواید قدرتمندی برای بدن و مغز شما داشته باشد.

فستینگ چطور کار می کند؟

روزه داری متناوب زمان مجاز غذا خوردن را محدود می کند، که راهی ساده برای کاهش کالری دریافتی شماست. این می تواند منجر به کاهش وزن شود. مگر اینکه با خوردن بیش از حد غذا در طول دوره های مجاز غذا خوردن جبران کنید.

فواید سلامتی فستینگ

روزه داری متناوب با اثرات ضد پیری، افزایش حساسیت به انسولین، بهبود سلامت مغز، کاهش التهاب و بسیاری فواید دیگر مرتبط است. هم مطالعات حیوانی و هم انسانی نشان می دهد که فستینگ روزه داری متناوب ممکن است سلامت قلب را افزایش داده و طول عمر را افزایش دهد. این همچنین می تواند به کاهش وزن کمک کند.

در بررسی مطالعات نشان داده شد که روزه داری متناوب باعث کاهش وزن ۰.۸ تا ۱۳ درصد در یک دوره ۲ هفته تا ۱ ساله می شود. این درصد به طور قابل توجهی بیشتر از بسیاری از روش های دیگر است. مطالعات دیگر نشان داد که روزه داری متناوب می تواند چربی سوزی را افزایش دهد و در عین حال توده عضلانی را حفظ کند، که می تواند متابولیسم را بهبود بخشد.

مزایای دیگر فستینگ

در حالی که برخی از رژیم‌های غذایی می‌توانند قوانین زیادی داشته باشند، نیاز به سفرهای مکرر به خواربارفروشی داشته باشند، و پیروی از آن ممکن است دشوار باشد، روزه‌داری متناوب به عنوان یک برنامه غذایی ساده‌تر شناخته می‌شود. با توجه به ماهیت رژیم غذایی، وعده های غذایی کمتری وجود دارد که بعد از آن نیاز به تهیه، پختن و تمیز کردن آنها دارید.

جنبه های منفی فستینگ

به طور کلی، روزه داری متناوب برای اکثر بزرگسالان سالم بی خطر است. گفته می شود، کسانی که به افت سطح قند خون خود حساس هستند باید قبل از شروع روزه داری متناوب با یک متخصص بهداشت صحبت کنند. این گروه ها شامل افراد زیر است:

 • دیابت دارند
 • وزن کمی دارند
 • اختلال خوردن دارند
 • باردار هستند
 • در حال شیردهی یا شیردهی هستند

چرخه های متناوب روزه داری بین دوره های روزه داری و غذا خوردن نشان داده شده است که به کاهش وزن کمک می کند و با بسیاری از مزایای سلامتی دیگر مرتبط است.

۷. رژیم حجم سنج

رژیم حجم شماری توسط باربارا رولز، پروفسور تغذیه دانشگاه پن استیت ایجاد شده است و قرار است به جای یک رژیم غذایی سخت، تغییر سبک زندگی طولانی مدت باشد.

پیشنهاد آپیلنس: درمان سلولیت در کرج با بازدهی عالی

برنامه حجم شماری چگونه کار می کند؟

برنامه غذایی برای تقویت کاهش وزن طراحی شده است و از شما می خواهد غذاهای غنی از مواد مغذی کم کالری و پر آب را پر کنید. در عین حال، غذاهای پر کالری مانند کوکی ها، آب نبات ها، آجیل ها، دانه ها و روغن ها را محدود می کند. رژیم Volumetrics غذاها را بر اساس تراکم کالری غذا به چهار دسته تقسیم می‌کند که می‌توان آن را با فرمولی که توسط رولز ایجاد می‌شود محاسبه کرد. این دسته بندی ها عبارتند از:

دسته اول: شامل غذاهایی با چگالی بسیار کم کالری مانند میوه ها و سبزیجات بدون نشاسته، شیر بدون چربی و سوپ بر پایه آبگوشت

دسته دو: شامل غذاهای کم کالری، مانند میوه ها و سبزیجات نشاسته ای، غلات، غلات صبحانه، گوشت کم چرب، حبوبات، و غذاهای مخلوط کم چرب مانند فلفل قرمز

دسته سه: شامل غذاهای با کالری متوسط، مانند گوشت، پنیر، پیتزا، نان و بستنی

دسته چهار: شامل غذاهای پر کالری، مانند کراکر، چیپس، آب نبات شکلاتی، آجیل، کره و روغن

وعده های غذایی در رژیم حجمی عمدتاً از غذاهای دسته یک و دو تشکیل شده است، با مقادیر محدودی غذا از دسته های سه و چهار.

هیچ غذایی در رژیم Volumetrics کاملاً ممنوع نیست و ورزش حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در روز توصیه می شود.

رژیم Volumetrics غذاهای مغذی کم کالری اما سرشار از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی را تشویق می کند که ممکن است به افزایش مصرف مواد مغذی کلیدی و محافظت در برابر کمبودهای تغذیه ای کمک کند. تحقیقات همچنین رژیم‌های غذایی با چگالی کالری کم را با بهبود کیفیت رژیم غذایی مرتبط می‌داند. علاوه بر این، مقدار غذاهای فرآوری شده را که می خورید محدود می کند، که می تواند خطر ابتلا به برخی سرطان ها و بیماری های قلبی را کاهش دهد. رژیم حجم شماری ممکن است به کاهش وزن شما کمک کند.

حجم شماری و کاهش وزن

بررسی ۱۳ مطالعه روی بیش از ۳۰۰۰ نفر نشان داد که رژیم های غذایی غنی از غذاهای کم کالری منجر به کاهش وزن می شود. به طور مشابه، یک مطالعه ۸ ساله روی بیش از ۵۰۰۰۰ زن نشان داد که غذاهای پر کالری منجر به افزایش وزن می شود.

معایب برنامه غذایی حجم شماری

در حالی که رژیم حجم شماری ممکن است برای مزایای سلامتی و کاهش وزن موثر باشد، نیاز به درک خوبی از Volumetrics دارد که شامل یادگیری در مورد سطوح کالری غذاها در رابطه با اندازه وعده ها و سطوح مواد مغذی است. این ممکن است برای برخی در مقایسه با دیگران آسان تر باشد.

حجم شماری برای تقویت کاهش وزن طراحی شده است که شما را از غذاهای غنی از مواد مغذی که کم کالری و پر آب هستند، پر می کند.

۸. رژیم های کم کربوهیدرات

رژیم های کم کربوهیدرات جزو محبوب ترین رژیم ها برای کاهش وزن هستند. به عنوان مثال می توان به رژیم اتکینز، رژیم کتوژنیک (کتو) و رژیم کم کربوهیدرات و چربی بالا (LCHF) اشاره کرد. برخی از انواع کربوهیدرات ها را شدیدتر از سایرین کاهش می دهند. به عنوان مثال، رژیم‌های بسیار کم کربوهیدرات مانند رژیم کتو، این درشت مغذی را به کمتر از ۱۰ درصد از کل کالری محدود می‌کند، در حالی که این درشت مغذی‌ها برای انواع دیگر ۳۰ درصد یا کمتر است.

رژیم غذایی کتو

برنامه غذایی کم کربوهیدرات چگونه کار می کند؟

رژیم های کم کربوهیدرات مصرف کربوهیدرات شما را به نفع پروتئین و چربی محدود می کنند. آنها معمولاً پروتئین بیشتری نسبت به رژیم های کم چرب دارند، که بسیار مهم است، زیرا پروتئین می تواند به کاهش اشتها، افزایش متابولیسم و حفظ توده عضلانی کمک کند. در رژیم‌های بسیار کم کربوهیدرات مانند کتو، بدن شما شروع به استفاده از اسیدهای چرب به جای کربوهیدرات برای انرژی با تبدیل آنها به کتون می‌کند. این فرآیند کتوز نامیده می شود.

فواید سلامتی برنامه کم کربوهیدرات

تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم‌های کم کربوهیدرات ممکن است عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، از جمله سطح کلسترول بالا و فشار خون را کاهش دهد. آنها همچنین ممکن است سطح قند خون و انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بهبود بخشند. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که رژیم‌های کم کربوهیدرات می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند و ممکن است مؤثرتر از رژیم‌های کم‌چرب معمولی باشند.

به عنوان مثال، مروری بر ۵۳ مطالعه متشکل از ۶۸۱۲۸ شرکت‌کننده نشان داد که رژیم‌های کم کربوهیدرات نسبت به رژیم‌های کم‌چرب به طور قابل‌توجهی کاهش وزن بیشتری را به همراه دارد. علاوه بر این، به نظر می‌رسد رژیم‌های کم کربوهیدرات در سوزاندن چربی‌های مضر شکم کاملاً مؤثر هستند.

معایب برنامه غذایی کم کربوهیدرات

در برخی موارد، رژیم کم کربوهیدرات ممکن است سطح کلسترول بد (LDL) را افزایش دهد. رعایت رژیم‌های بسیار کم کربوهیدرات نیز می‌تواند دشوار باشد و باعث ناراحتی گوارشی در برخی افراد شود (منبع مورد اعتماد ۵۶). در شرایط بسیار نادر، پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات ممکن است باعث وضعیتی به نام کتواسیدوز شود، یک وضعیت متابولیک خطرناک که در صورت درمان نشدن می‌تواند کشنده باشد.

رژیم های کم کربوهیدرات مصرف کربوهیدرات شما را محدود می کند، که بدن شما را تشویق می کند تا از چربی بیشتری به عنوان سوخت استفاده کند.

خلاصه مطلب

بسیاری از رژیم های غذایی می توانند به کاهش وزن کمک کنند و فواید سلامتی منحصر به فردی را ارائه دهند. برخی از محبوب‌ترین برنامه‌های غذایی عبارتند از رژیم مدیترانه‌ای، WW (نظارتان وزن)، رژیم MIND، رژیم DASH، روزه‌داری متناوب، رژیم‌های گیاهی، رژیم‌های کم کربوهیدرات، رژیم کلینیک مایو، و رژیم غذایی حجمی.

در حالی که همه رژیم های فوق برای کاهش وزن موثر هستند، رژیم غذایی که انتخاب می کنید باید به سبک زندگی و ترجیحات غذایی شما بستگی داشته باشد. این تضمین می کند که شما در دراز مدت به آن پایبند خواهید بود.

و قبل از شروع هر نوع رژیم غذایی جدید، همیشه ایده خوبی است که با پزشک خود در مورد سابقه سلامت شخصی خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که کدام برنامه برای شما بهتر عمل می کند.

علاوه بر این، هنگامی که تصمیم به شروع یک رژیم غذایی جدید گرفتید، یک متخصص تغذیه می‌تواند به شما کمک کند قوانین جدید را دنبال کنید و به شما در برنامه‌ریزی وعده‌هایی که واقعاً می‌خواهید بخورید، کمک می‌کند.

همچنین ببینید: بهترین مرکز آر اف در کرج 

بهترین کلینیک لاغری در کرج

ظاهر زیبا، ظریف و تناسب اندام مورد نظر تنها در صورتی به دست می آید برنامه غذایی، ورزش و درمان های کلینیکی برای لاغری با هم هماهنگ باشد. اگر در شهر کرج یا تهران هستید و از اضافه وزن یا چاقی موضعی رنج می برید، هم اکنون با کلینیک آپیلنس تماس بگیرید. ما آماده هستیم داریم که شما صحبت کنیم که آیا هر یک از این درمان ها ممکن است همان چیزی باشد که برای تناسب اندام در سال ۱۴۰۲ خود به آن نیاز دارید.

شماره های تماس ما به شرح ذیل و آدرس ما کرج، فلکه اول گوهردشت، ساختمان ۲۰، طبقه ۵ می باشد. برای اطلاع از هزینه دقیق، با شماره تلفن 📞 ۰۹۱۲۳۶۳۵۷۰۰ تماس بگیرید.

کلینیک زیبایی کرج

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس: فلکه اول گوهردشت، ساختمان 20، ط 5 (مشاوره و رزرو وقت: 0912363500)