کرایوتراپی ❤️ انجماد زگیل و لک پوستی

۴.۹/۵ - (۲۰ امتیاز)

کرایوتراپی چیست؟

کرایوتراپی درمانی است که در آن پزشک شما سرمای شدید را برای انجماد و تخریب بافت های غیر طبیعی اعمال می کند. برای ایجاد این سرمای شدید، پزشک شما از ماده ای مانند نیتروژن مایع یا گاز آرگون استفاده می کند. کرایوتراپی در کرج می تواند برای درمان انواع بیماری های پوستی و برخی سرطان ها از جمله سرطان پروستات و کبد استفاده شود. این درمان می تواند بافت را به صورت خارجی (روی پوست) و داخلی (داخل بدن) درمان کند. این درمان را می توان کریوابلیشن نیز نامید. در ادامه با ما در کلینک آپیلنس، بهترین کلینیک زیبایی در کرج همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید. توجه» کلینیک آپیلنس در آدرس فلکه اول گوهردشت کرج، ساختمان ۲۰، طبقه ۵ آماده ارائه خدمات زیبایی به شما عزیزان است

کلینیک زیبایی کرج

کاربردهای کرایوتراپی در کرج

کرایوتراپی یک روش درمانی کم تهاجمی است. این نوع درمان بافت آسیب دیده یا بیمار را که ناشی از انواع شرایط پزشکی است، از بین می برد. کرایوتراپی معمولاً بدون جراحی باز انجام می شود. اکثر افراد به سرعت و با درد کمی بهبود می یابند. پزشک شما ممکن است کرایوتراپی را برای موارد زیر توصیه کند:

 • سرطان استخوان.
 • سرطان دهانه رحم، سرطان کبد یا سرطان پروستات.
 • سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم (انتهای پایین رحم).
 • بیماری های پوستی پیش سرطانی
 • سرطان های پوست در مراحل اولیه، از جمله کارسینوم سلول سنگفرشی و کارسینوم سلول بازال.
 • رتینوبلاستوما (سرطان شبکیه در کودکان).
 • بیماری های پوستی مانند زگیل، برچسب های پوستی یا لکه های تیره.

کرایوتراپی چگونه کار می کند؟

در طول این درمان، پزشک سرمای شدید را روی بافت‌های غیرطبیعی اعمال می‌کند. سلول ها نمی توانند در این سرمای شدید دوام بیاورند و پس از درمان می میرند. پزشک شما می تواند از چند ماده مختلف برای ایجاد سرمای شدید مورد استفاده در سرما درمانی استفاده کند. این مواد می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • نیتروژن مایع
 • اکسید نیتروژن مایع
 • گاز آرگون

سه فاز از تاثیر کرایوتراپی بر روی پوست 

کرایوتراپی زگیل انجماد سرمادرمانی کرج

فاز اول: انتقال حرارت

در این مرحله نیتروژن مایع که در نقطه جوش قرار دارد و روی ضایعه پوستی گرما ایجاد می کند. در نتیجه حرارت از پوست به مایع انجماد منتقل می شود و سلول های بافت مخرب برای تخریب آماده می شوند.

فاز دوم: تخریب سلولی

در مرحله دوم سرما و انجماد سلول ها سبب تخریب ناگهانی و غیرمنتظره سلول می شود. در نتیجه، تولید کلاژن به حداقل می رسد و خون رسانی به بافت های آسیب دیده متوقف می شود. بنابراین سلول های این بافت از بین می روند.

فاز سوم: فاز التهابی:

در این مرحله ناحیه مرتبط با ضایعات پوستی ملتهب و قرمز می شود. ایجاد این التهاب نشان می دهد که سلول های آسیب دیده به طور کامل از بین رفته اند و فرآیندهای ترمیم طبیعی پوست آغاز شده است. نکته مهم در اینجا این است که اگر این مرحله به خوبی کنترل نشود، می تواند سبب ایجاد تاول یا اسکار شود.

کدام روش برای من مناسب تر است؟

روش های کرایوتراپی مختلفی برای انجماد بافت وجود دارد. روشی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از سرما استفاده می کند به محل بافت غیر طبیعی بستگی دارد.

خارجی: اگر بافت روی پوست شما قرار دارد، ارائه دهنده شما معمولاً از یک دستگاه اسپری یا سواب پنبه ای برای استفاده از عامل انجماد استفاده می کند.

پیشنهاد آپیلنس: تزریق بوتاکس در کرج با ماندگاری عالی

داخلی: برای درمان شرایط داخل بدن، مانند سلول های پیش سرطانی یا تومور، پزشک از ابزاری به نام کرایوپروب استفاده می کند. این پروب از طریق یک برش کوچک (برش) در پوست شما وارد می شود.

مزیت روش خارجی

کرایوتراپی خارجی باعث می شود که پوست یخ زده تاول زده و پوست کنده شود تا پوست جدید سالم رشد کند. هنگامی که سلول‌های غیرطبیعی در طول کرایوتراپی داخلی منجمد می‌شوند و می‌میرند، سیستم ایمنی شما به پاکسازی بافت از بدن کمک می‌کند.

چگونه باید برای کرایوتراپی آماده شوم؟

اکثر افراد برای آماده شدن برای کرایوتراپی روی پوست نیازی به انجام کار خاصی ندارند. پزشک قبل از کرایوتراپی داخلی دستورالعمل هایی را به شما می دهد تا به شما در آماده شدن کمک کند. ممکن است مجبور شوید چند روز قبل از کرایوسرجری داخلی، مصرف برخی داروها مانند آسپرین یا رقیق‌کننده‌های خون را متوقف کنید. سایر دستورالعمل های ویژه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • محدود کردن مقدار خوردن یا نوشیدن قبل از عمل
 • هماهنگی با کسی که بعد از عمل شما را به خانه برساند

در طول کرایوتراپی چه انتظاری باید داشته باشم؟

اگر کرایوتراپی خارجی انجام می دهید، پزشک شما سرما را با یک دستگاه اسپری یا سواب پنبه ای اعمال می کند. ارائه دهندگان معمولاً از نیتروژن مایع برای این نوع تصفیه استفاده می کنند.

همچنین بخوانید: بهترین روش های لاغری در کرج ۱۴۰۲

برای کرایوتراپی داخلی، کرایوپروب از طریق یک برش کوچک در پوست شما وارد می شود. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است از تصویربرداری اولتراسوند برای هدایت کرایوپروب به سمت بافتی که قرار است منجمد شود، استفاده کند.

آیا این درمان نیاز به بیهوشی دارد؟

بسته به محل سلول های غیر طبیعی، ممکن است بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی به شما داده شود. بی حسی موضعی برای بی حس کردن یک نقطه خاص عمل می کند، در حالی که بیهوشی عمومی در طول جراحی برای خواباندن شما استفاده می شود.

بعد از کرایوتراپی چه انتظاری باید داشته باشم؟

اگر برای یک بیماری پوستی خارجی کرایوتراپی انجام می دهید، ناحیه تحت درمان بعد از درمان قرمز می شود و احتمالاً تاول می زند. هر درد خفیفی باید بعد از حدود سه روز از بین برود. ناحیه تحت درمان یک دلمه تشکیل می دهد که معمولاً در عرض یک تا سه هفته بهبود می یابد.

کرایوتراپی کرج

پس از کرایوتراپی داخلی، ممکن است تا سه روز درد یا درد خفیف در ناحیه آسیب دیده داشته باشید. زنانی که کرایوتراپی روی دهانه رحم انجام می دهند ممکن است از چند روز تا چند هفته ترشحات آبکی داشته باشند.

مزایا و معایب کرایوتراپی چیست؟

کرایوسرجری یک روش درمانی کم تهاجمی است. در مقایسه با جراحی سنتی، معمولاً درد و خونریزی کمتری دارد و خطر آسیب رساندن به بافت سالم نزدیک سلول‌های غیر طبیعی کمتر است. خطرات این درمان اندک است، اما ممکن است عوارضی ایجاد شود. این عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی، گرفتگی یا درد بعد از کرایوتراپی در اطراف دهانه رحم.
 • شکستگی استخوان.
 • آسیب عصبی که منجر به از دست دادن احساس می شود.
 • تورم، جای زخم و عفونت پوست.

مراقبت پس از درمان

پزشکان با موفقیت بسیاری از مشکلات را با کرایوتراپی درمان می کنند. اکثر بیماری های پوستی که با کرایوتراپی درمان می شوند، پس از درمان به مراقبت خاصی نیاز ندارند. برخی از افرادی که کرایوتراپی داخلی دارند باید فعالیت خود را برای چند روز پس از عمل محدود کنند. ارائه دهنده شما به شما اطلاع می دهد که چه زمانی می توانید به روال عادی خود بازگردید. ممکن است برای برداشتن تمام بافت های غیر طبیعی به بیش از یک درمان کرایوتراپی نیاز داشته باشید.

چه زمانی باید با پزشکم تماس بگیرم؟

در صورت مشاهده علائم عفونت پس از کرایوتراپی با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • قرمزی زیاد پوست
 • چرک و عفونت
 • تب و لرز

همچنین اگر بعد از بهبودی از کرایوتراپی همچنان متوجه مشکل پوستی شدید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

خلاصه مطلب

کرایوتراپی در واقع یک راه درمانی برای از بین بردن انواع لک‌ها و ضایعات پوستی است. متخصصان پوست و مو زمانی به دنبال استفاده از سرمادرمانی برای از بین بردن مشکلات پوستی می‌روند که این مشکلات در معرض دید قرار گرفته باشند و بتوان به راحتی آن‌ها را تشخیص داد. اگر قصد کسب اطلاعات بیشتر دارید، با مشاوران مرکز زیبایی اپیلنس با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

 ۰۹۱۲۳۶۳۵۷۰۰

شماره های تماس ما به شرح ذیل و آدرس ما کرج، فلکه اول گوهردشت، ساختمان ۲۰، طبقه ۵ می باشد. برای اطلاع از هزینه دقیق، با شماره تلفن 📞 ۰۹۱۲۳۶۳۵۷۰۰ تماس بگیرید.

تزریق ژل و بوتاکس در کرج بهترین دکتر

سوالات متداول

۱-کاربردهای کرایوتراپی چیست؟

از این روش برای مقاصد زیر استفاده می کنند:

 • از بین بردن خال های گوشتی
 • رفع زائده‌ها و لک پوست
 • رفع کک و مک
 • برطرف کردن زائده‌های ویروسی مانند زگیل تناسلی
 • برداشتن تومورهای موجود بر روی سطح پوست
 • از بین بردن آثار ناشی از تغییر رنگ پوست در اثر آفتاب و لنتیگو
 • از بین بردن گوشت‌ اضافه و کلوئید ها
 • رفع اسکارهای هیپرتروفیک
 • درمان سرطان پوست در مراحل اولیه

۲-چند جلسه درمانی لازم است؟

بسته به نوع بیماری فرد، ممکن است یک جلسه درمان سرپایی یا چندین جلسه نیاز باشد.

۳-مزایای این روش چیست؟

در کمترین زمان انجام می شود، مناسب هر سن و جنسیتی است. یک روش مقرون به صرفه است. خطر خونریزی و عوارض در آن کم است. تقریبا بدون درد است.

۴-چه کسانی نمی توانند کرایوتراپی انجام دهند؟

افرادی که پوست تیره دارند یا مستعد ایجاد اسکار و زخم هستند و همچنین کسانی که دارای عفونت فعال در ناحیه تحت درمان هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس: فلکه اول گوهردشت، ساختمان 20، ط 5 (مشاوره و رزرو وقت: 0912363500)