درمان لک صورت در کرج


۵/۵ - (۱ امتیاز)

درمان لک صورت در کرج

لکه ها، نقاط ریز و درشت غیر هم رنگ با پوست هستند که روی پوست ظاهر می شوند. لکه های صورت ممکن است ناخوشایند و از نظر ظاهری ناراحت کننده باشند، اما از نظر پزشکی بیشتر آنها خوش خیم هستند و تهدید کننده زندگی عادی شما نیستند. با این حال، برخی از لکه ها می توانند نشانه سرطان پوست باشند. درمان لک صورت در کرج می تواند هم شامل درمان های خانگی و هم درمان های کلینیکی باشد. در این مطلب به بررسی انواع لک صورت و دلایل به وجود آمدن ها می پردازیم. همچنین به معرفی خدمات آپیلنس، بهترین کلینیک زیبایی در کرج برای درمان لک های صورت خواهیم پرداخت. اگر به دنبال یک مرکز معتبر برای درمان لک صورت خود توسط پزشک متخصص در کرج هستید، هم اکنون با کارشناسان کلینیک آپیلنس تماس بگیرید.

کلینیک زیبایی کرج

انواع لک صورت

لکه یک اصطلاح گسترده است که به هر نوع نقاط ناهمرنگ پوستی اشاره دارد. انواع مختلفی از لکه ها وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

آکنه

آکنه یک بیماری شایع است. آکنه می تواند به صورت زیر ظاهر شود:

 • جوش های سرسیاه
 • جوش های سرسفید

آکنه زمانی ایجاد می شود که سبوم (روغن)، باکتری یا کثیفی فولیکول های مو را مسدود کند. آکنه گاهی اوقات می‌تواند لکه‌های تیره، جوش‌های پوستی یا جای زخم را روی پوست ایجاد کند. اینها هم از انواع لک هستند. تصور می شود تغییرات هورمونی در شکل گیری آکنه نقش دارد. استرس همچنین ممکن است با افزایش تولید سبوم، آکنه را بدتر کند، اگرچه دلیل اصلی این وضعیت در نظر گرفته نمی شود.

بیشتر بخوانید: درمان آکنه در کرج 

پاپول پوستی

پاپول ها ضایعات پوستی کوچک با انواع مختلف هستند. آنها معمولاً حدود ۱ سانتی متر قطر دارند. رنگ پاپول می تواند از صورتی تا قهوه ای متغیر باشد. گاهی اوقات به جوش ها پاپول نیز گفته می شود. پاپول ها می توانند به صورت جداگانه یا خوشه ای ایجاد شوند و می توانند به هر شکلی باشند. نمونه هایی از پاپول ها عبارتند از:

 • بثورات آبله مرغان
 • اگزما
 • درماتیت

پسوریازیس و زونا نیز ممکن است باعث ایجاد پاپول شوند.

ندول ها (گره های پوستی)

ندول ها مجموعه ای از بافت هستند. ظاهر آن ها از نظر لمس سفت است و بزرگتر از پاپول هستند، معمولاً ۱ تا ۲ سانتی متر قطر دارند. ندول ها می توانند در هر سطحی از پوست ایجاد شوند. رنگ آن ها می تواند از رنگ گوشتی تا قرمز متفاوت باشد. تگ های پوستی و زگیل نمونه هایی از گره ها هستند.

انواع آکنه و روش درمان لکه های پیری (لکه های کبدی)

این لکه‌های کوچک و تیره می‌توانند در هر ناحیه‌ای از بدن که در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اند ایجاد شوند. آن ها بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال شایع هستند، اما می توانند در افراد جوان تر نیز رخ دهند. لکه های پیری نوعی هیپرپیگمانتاسیون هستند.

پوسچول پوستی

پوسچول ها برآمدگی های پر از مایع یا چرکی هستند. جوش های سرسفید و تاول های آبله مرغان از انواع بوسچول ها هستند. سایر شرایطی که ممکن است باعث ایجاد پوسچول شود شامل گال و روزاسه است که یک بیماری شایع پوستی است که با تاول ها و رگ های خونی قابل مشاهده مشخص می شود.

موی زیرپوستی

تکنیک های رفع موهای زائد، مانند موچین، اپیلاسیون یا اصلاح، گاهی اوقات می تواند منجر به رشد موهای زائد شود. اینها موهایی هستند که دوباره به داخل پوست رشد می کنند و به دام می افتند. این می تواند باعث ایجاد یک برآمدگی قرمز شود. افرادی که موهای مجعد دارند ممکن است نسبت به افرادی که موهای صاف دارند بیشتر مستعد ابتلا به موهای زیر پوستی باشند.

همچنین ببینید: لیزر موهای زائد در کرج 

موهای رشد کرده همچنین می توانند به کیست های مویی بزرگ و پر از مایع تبدیل شوند. از نظر ظاهری می توانند قرمز، زرد یا سفید باشند. آن ها ممکن است در لمس ناراحت کننده یا دردناک باشند.

خال های مادرزادی

خال های مادرزادی معمولاً در بدو تولد یا اندکی پس از آن رخ می دهند. آنها می توانند از نظر ظاهر، اندازه، شکل و رنگ متفاوت باشند. خال ها و لکه های پوره شراب انواعی از خال های مادرزادی هستند که معمولاً تا آخر عمر باقی می مانند. انواع دیگر، مانند همانژیوم و تکه های ماهی قزل آلا، به مرور زمان محو می شوند.

ملاسما

ملاسما در دوران بارداری بسیار شایع است. این یک بیماری پوستی است که با لکه های قهوه ای مشخص می شود. این می تواند با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و تغییرات هورمونی ایجاد شود.

سرطان پوست

انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد، از جمله:

 • کارسینوم سلول بازال
 • سرطان سلول سنگ‌فرشی
 • ملانوم بدخیم

سرطان های پوست می توانند از نظر ظاهر و رنگ متفاوت باشند. برخی از انواع سرطان پوست مانند خال های تیره با حاشیه های نامنظم به نظر می رسند. برخی دیگر شبیه دلمه های زرد یا برآمدگی های قرمز برجسته هستند. فقط پزشک شما می تواند با اطمینان بگوید که آیا یک لک سرطان پوست است یا خیر.

کیست ها

انواع مختلفی از کیست ها وجود دارد. آن ها عبارتند از:

 • کیست های اپیدرموئید
 • کیست های گانگلیونی
 • کیست های چربی

کیست ها کیسه های خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که حاوی ماده ای مانند مایع هستند. آن ها ممکن است به صورت برآمدگی هایی با اندازه های مختلف روی یا زیر پوست ظاهر شوند. آنها اغلب گرد هستند.

جای زخم (اسکار)

زمانی که لایه درم در پوست آسیب می بیند، جای زخم روی پوست ایجاد می شود. درم لایه عمیق پوست است که در آن رگ های خونی کوچک (مویرگ ها)، غدد عرق، فولیکول های مو و انتهای عصبی قرار دارند. هر چیزی که باعث باز شدن پوست شود می تواند منجر به زخم شود، مانند زخم یا جوش های پوستی.

درمان لک صورت به صورت خانگی درمان جوش و آکنه

تبخال

ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) باعث تبخال می شود. آن ها تاول های پر از مایع هستند که روی یا نزدیک دهان یافت می شوند. تبخال ممکن است خارش یا احساس سوزن سوزن شدن ایجاد کند. هنگامی که تاول ها باز می شوند و تخلیه می شوند، یک دلمه قرمز یا زرد ایجاد می شود تا زمانی که بهبود یابد.

هایپرپیگمانتاسیون

تولید بیش از حد ملانین می تواند باعث ایجاد رنگ ناهموار پوست یا لکه های تیره شود. علل هایپرپیگمانتاسیون عبارتند از:

 • قرارگیری در معرض نور خورشید
 • اسکار آکنه
 • تغییرات هورمونی، مانند دوران بارداری

چه چیزی باعث ایجاد لک صورت می شود؟

حال که با انواع لک صورت آشنا شدیم، وقت خوبی است که با عوامل ایجاد کننده این ناهنجاری پوستی آشنا شویم.

ویروس ها

برخی از لک‌ها، مانند تبخال، توسط ویروس‌هایی مانند HSV-1 ایجاد می‌شوند. ویروس واریسلا زوستر (VZV) باعث آبله مرغان می شود.

عفونت ها

انواع خاصی از عفونت های پوستی می توانند باعث ایجاد لکه ها روی پوست شوند. اینها شامل مالاسزیا فولیکولیت (آکنه قارچی)، عفونت در فولیکول های مو است. این وضعیت به دلیل رشد بیش از حد مخمر ایجاد می شود و باعث ایجاد پوسچول می شود.

عوامل ژنتیکی و وراثت

آکنه ممکن است یک پیوند ژنتیکی داشته باشد. برخی از شرایط ارثی نیز می توانند باعث ایجاد لکه شوند. این شامل:

 • بیماری داریر. لکه های زگیل مانندی روی پوست ایجاد می شود که چرب، بدبو و به سختی قابل لمس هستند.
 • گانگلیوزیدوز GM1 نوع ۳ بزرگسالان. این یک بیماری نادر و ارثی است که باعث ایجاد لکه های غیرسرطانی در پایین تنه می شود.
 • بیماری فابری این یک اختلال ارثی است که شامل یک جهش ژنی است. گروه های کوچک لکه های تیره و قرمز یک علامت هستند.

قرارگیری در معرض نور خورشید

قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه های مضر فرابنفش (UV) A و B خورشید می تواند باعث سرطان پوست، هایپرپیگمانتاسیون و سایر اشکال آسیب پوست شود.

منافذ مسدود شده

تولید بیش از حد روغن توسط غدد چربی می تواند باعث ایجاد لک شود. تغییرات هورمونی اغلب باعث این تولید بیش از حد می شود، مانند بلوغ. روغن اضافی می تواند با سلول های مرده پوست، کثیفی یا باکتری ها مخلوط شود. این باعث ایجاد جوش، جوش، جوش سر سیاه و سر سفید می شود. منافذ ممکن است در اثر محصولاتی مانند آرایش، ضد آفتاب یا مرطوب‌کننده‌ها مسدود شوند. به دنبال محصولاتی باشید که دارای برچسب غیر کومدوژنیک هستند. اینها طوری طراحی شده اند که منافذ را مسدود نکنند.

محصولات آرایش مو نیز اگر روی صورت شما برسند می توانند منافذ را مسدود کنند.

آلودگی های محیطی

سموم محیطی مانند کثیفی، اگزوز ماشین و آلودگی می توانند روی پوست شما بنشینند، با روغن مخلوط شوند و منافذ را مسدود کنند. همچنین می توانید با لمس صورت خود با دستان خود آلودگی و باکتری را به صورت خود منتقل کنید.

رژیم غذایی و سبک زندگی

آنچه می خورید ممکن است روی پوست شما تأثیر بگذارد. آلرژی های غذایی و درماتیت تماسی هر دو می توانند باعث تحریک و برآمدگی پوست شوند. محصولات لبنی مانند شیر بدون چربی ممکن است در برخی افراد باعث آکنه شوند. رژیم های غذایی سرشار از قند و کربوهیدرات های ساده نیز ممکن است منجر به لک شود.

داروها

برخی از داروهای تجویزی و بدون نسخه (OTC) ممکن است باعث ایجاد آکنه به عنوان یک عارضه جانبی شوند. این شامل:

 • کورتیکواستروئیدها
 • استروئیدهای آندروژنیک
 • لیتیوم
 • داروی ضد تشنج

نحوه درمان لک صورت در کرج

درمان باید بر اساس علت ایجاد کننده لک صورت تعیین شود. اگر لکه های شما با درمان خاصی بدتر شد، استفاده از آن را متوقف کرده و با پزشک خود صحبت کنید.

داروهای درمان آکنه

بسیاری از محصولات OTC وجود دارند که می توانند به کاهش یا از بین بردن جوش ها، جوش های سرسفید و سر سیاه کمک کنند. قبل از اینکه بهترین درمان را برای خود پیدا کنید، ممکن است مجبور شوید چندین مورد را آزمایش کنید. این شامل اسکراب های صورت، قابض ها و ژل های موضعی است. اگر آکنه شما به محلول های OTC پاسخ ندهد، ممکن است پزشک آنتی بیوتیک های خوراکی یا داروهای موضعی تجویز کند.

اسید سالیسیلیک

محصولات حاوی اسید سالیسیلیک می توانند به باز کردن منافذ کمک کنند.

کرم هیدروکورتیزون

کرم های موضعی می توانند واکنش های آلرژیک و تحریکات را کاهش دهند. آن ها همچنین ممکن است برای کاهش موهای رشد کرده مفید باشند. اگر موهای زائد را درمان می‌کنید، مطمئن شوید که از روش‌های حذف موهای زائد در طول درمان خودداری کنید.

محافظت در برابر آفتاب

کرم های ضد آفتاب، لباس های ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه قرار گرفتن در معرض اشعه های UVA و UVB را کاهش می دهند. این می تواند به محافظت از پوست شما در برابر آسیب های اضافی کمک کند.

روش های درمان هایپرپیگمانتاسیون

چندین روش وجود دارد که می تواند لکه های پیری را از بین ببرد. این شامل:

میکرودرم ابریژن 
لیزر درمانی
لایه برداری شیمیایی
سرما درمانی

کرم برای هایپرپیگمانتاسیون

کرم های تجویزی حاوی هیدروکینون ممکن است به روشن شدن لکه های پیری، اسکار آکنه و ملاسما کمک کنند. آنها با کند کردن تولید ملانین کار می کنند.

عادات بهداشتی سالم

پاکسازی منظم صورت، رعایت روتین مراقبت پوستی بدن و مو می تواند به از بین بردن چربی اضافی، آلودگی و باکتری های روی پوست کمک کند. اما زیاده روی نکنید. با پاکسازی بیش از حد می توانید پوست خود را بیشتر تحریک کنید.

راه حل های خانگی برای درمان لک صورت

لک هایی که ناشی از بیماری های زمینه ای نیستند را می توان با روش های خانگی درمان کرد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فندق
 • آلوئه ورا
 • سرکه سیب

خوردن غذاهای سرشار از ویتامین C و E ممکن است به حفظ سلامت پوست شما کمک کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

لک‌ صورت گاهی اوقات می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد که نیاز به مراجعه به پزشک شما دارد. لکه ها همچنین می توانند منجر به ناراحتی عاطفی شوند، به خصوص اگر به یک بیماری مزمن تبدیل شوند. مهم است که برای هرگونه عیوب زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • تغییر در اندازه یا رنگ
 • خونریزی
 • وجود مرزهای نامنظم

اینها ممکن است نشانه های سرطان پوست باشند.

خلاصه مطلب

اگر لک های شما ناشی از یک ویروس مانند تبخال یا آبله مرغان باشد، پزشک می تواند با ارائه یا توصیه درمانی به سرعت بهبودی کمک کند. پاپول ها، ندول ها و پوسچول ها می توانند نشانه های دردناک عفونت پوست باشند. پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی و همچنین انواع دیگر داروها مانند رتینوئیدهای موضعی را تجویز کند. اگر لکه‌های ناشی از موهای رشد کرده دارید که به درمان خانگی پاسخ نمی‌دهند، ممکن است پزشک شما بتواند آن ناحیه را تمیز کند، موها را آزاد کرده و لک را از بین ببرد.

پیشنهاد ویژه آپیلنس

اگر شما هم به یکی از مشکلات پوستی صورت اعم از انواع لک صورت شامل جای زخم، آکنه، کک و مک، جوش و جای جوش و غیره دچار هستید، می توانید بدون نگرانی و در کمترین زمان، در کلینیک زیبایی آپیلنس نسبت به درمان مشکلات پوستی خود اقدام کنید. به پشتوانه کادر درمانی حرفه ای و دستگاه های روز دنیا، ما آماده ارائه انواع درمان های موثر شامل لیزر درمانی، ماسک LED، میکرودرم و هیدرودرم، مزونیدلینگ و غیره برای درمان لک صورت در کرج هستیم. شماره تماس جهت مشاوره و رزرو وقت:

۰۲۶۳۴۴۰۹۹۲۱ | ۰۹۱۲۳۶۳۵۷۰۰

کلینیک زیبایی کرج

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

جهت مشاوره و اطلاع از تخفیف ها تماس بگیرید 09123635700